چگونه لکه رنگ مو را از روی موکت خود پاک کنید!

لکه رنگ مو

برای زیباتر کردن خود از موکت زیر پایتان غافل نشوید!

اگر خودتان موهایتان را در خانه رنگ می کنید، احتمالا یک بار برایتان پیش آمده که قطره ای از رنگ موی تان به طور اتفاقی روی زمین چکیده باشد. چکیدن رنگ مو روی زمین به خودی خود بد نیست. اتفاق بد یا بهتر است بگوییم بدشانسی واقعی زمانی رخ می دهد که زمین شما با موکت پوشیده شده و آن قطره رنگ مو دقیقا روی موکت سقوط کند.

اگر زمین خانه سرامیک، سنگ یا سایر کفپوش‌های مشابه باشد، لکه‌های اینچنینی راحت تر پاک می شود، ولی وقتی صحبت از پاک کردن رنگ مو از روی موکت می شود، باید قبول کنیم که به راستی با یک دردسر واقعی سر و کار داریم. درواقع از آنجاکه موکت مواد را در خود جذب می کند، لکه به عمق موکت می رود و بنابراین پاک کردن رنگ مو از روی موکت بی اندازه سخت می شود. به خصوص که موکت مثل لباس نیست که ابعاد کوچکی داشته باشد و بتوانید آن را زیر شیر آب و یا ماشین لباسشویی بشویید. بنابراین همیشه در هنگام افتادن قطره رنگ مو روی موکت تا حد ممکن با سرعت عمل بیشتری دست به کار شوید و اجازه ندهید لکه گسترش پیدا کند.

مواد لازم برای پاک کردن رنگ مو از روی موکت

برای پاک کردن رنگ مو از روی موکت، به چند وسیله و ماده نیاز داریم از جمله آب سرد، سرکه سفید مقطر، مایع ظرفشویی، الکل، آب اکسیژنه، دستمال توالت سفید، قاشق یا چاقوی کند، کاسه غیرفلزی کوچک، دستمال سفید، اسفنج و پد پنبه ای.

برداشتن مواد جامد از روی موکت

ابتدا و قبل از شروع، با استفاده از قاشق یا چاقوی کند مواد جامد رنگ مو را از روی سطح موکت بردارید. اما به یاد داشته باشید که روی موکت را نمالید، زیرا باعث می شود رنگ عمیق تر به داخل موکت نفوذ کند.

پاک کردن لکه با محلول پاک کننده

برای پاک کردن رنگ مو از روی موکت، در یک کاسه غیرآهنی کوچک، محلول دو فنجان آب سرد را با یک قاشق سوپخوری سرکه سفید مقطر و یک قاشق سوپخوری مایع ظرفشویی ترکیب کنید. یک دستمال سفید تمیز یا یک پد پنبه ای یا یک اسفنج را در این محلول فروببرید و لکه را با آن تمیز کنید. از قسمت های بیرونی لکه شروع کنید و به سمت مرکز لکه بروید. این کار از گسترش لکه جلوگیری می کند و باعث می شود لکه بزرگ و بزرگتر نشود. سعی کنید در هنگام تمیز کردن لکه، مقدار کمی از محلول به پد یا دستمال آغشته کنید و از خیس کردن افراطی موکت بپرهیزید.

لکه رنگ مو

خشک کردن با دستمال توالت و تکرار آن

با استفاده از دستمال توالت سفید، لکه را خشک کنید. تا آنجاکه لکه، تمیز و رنگ مو از روی موکت به دستمال منتقل شود، این کار را ادامه دهید و در صورت لزوم این کار را تکرار کنید. نکته ای که برای پاک کردن رنگ مو از روی موکت باید به آن توجه کنید این است که محلول را به مدت ۱۰ یا ۱۵ دقیقه قبل از خشک کردن روی لکه قرار دهید، مخصوصا اگر لکه کهنه تر و قدیمی تر باشد.

استفاده از الکل در صورت لزوم

گاهی با وجود انجام همه این کارها لکه محو نمی شود. در این صورت می توانید از الکل کمک بگیرید. می توانید یک پد پنبه ای را در الکل فرو ببرید و روی ناحیه لکه بگذارید و با دستمال توالت سفید و تمیز آن را خشک کنید. این کار را تا تا زمانی ادامه دهید که دیگر اثری از رنگ مو روی دستمال مشاهده نشود.

پاک کردن آثار رنگ مو از روی موکت سفید

برای پاک کردن این لکه سرسخت، به رنگ موکت توجه کنید. اگر موکت شما سفید است، طبیعتا پاک کردن لکه سخت تر می شود، زیرا به دلیل رنگ روشن و سفیدی آن، رنگ روی موکت نمایان تر است و هر چقدر هم که تمیز شود، باز هم آثار رنگ مو باقی می ماند و قابل مشاهده است. برای پاک کردن آثار رنگ مو از روی موکت سفید، ابتدا تمام کارهای گفته شده را انجام دهید و سپس، پد پنبه ای را در محلول آب اکسیژنه ۳ درصدی فرو ببرید. نواحی لکه را خشک کنید و بگذارید تا آب اکسیژنه به مدت ۲ یا ۳ دقیقه روی لکه بماند.

آب کشی پایانی موکت

زمانی که لکه از موکت پاک شد، روی لکه را با پارچه سفید و تمیزی که با آب سرد شسته شده، پاک کنید. با دستمال توالت سفید و تمیز، آب روی موکت را خشک کنید و اجازه دهید در جریان هوا کاملا خشک شود.

بعد از پایان این مراحل، امیدواریم بتوانید لکه را از روی موکت محو کنید و موکت خود را به روز اول بازگردانید.