ویژگی های موکت پشمی

موکت پشمی

اسرار پشم موجود در موکت پشمی 

پیش از این درباره موکت و انواع آن صحبت کرده ایم و گفته بودیم که موکت پشمی یکی از مناسب ترین موکت ها به خصوص برای مکان هایی همچون هتل ها به حساب می آید. به همین دلیل قصد داریم شما را با این موکت و ویژگی های آن آشنا کنیم.

ارتجاع طبیعی

هر فیبر پشمی، دارای چین مارپیچی سه بعدی است که به پشم قابلیت ارتجاعی می دهد. این قابلیت ارتجاعی به این معنی است که یک فیبر پشمی تا ۳۰% و بیشتر از طول طبیعی خود، به حالت فنری خاصیت کششی دارد. همین خاصیت ارتجاع طبیعی است که باعث می شود موکت های پشمی در برابر تمام رفت و آمدها و ترددهای روزانه مقاومت کند.

بازدارنده طبیعی شعله

محتوای فیبر با رطوبت زیاد، همراه با مواد تشکیل دهنده پروتئین پشم، باعث مقاومت طبیعی موکت های پشمی در برابر آتش می شود. فیبر پشمی احتراق به وجود نمی آورد و مشتعل شدن آن دشوار است و به خودی خود خاموش کننده است. به خاطر ویژگی طبیعی غیرآتش زا بودن پشم، نصب موکت پشمی مختص مکان هایی است که باید از هر گونه امکان اشتعال به دور باشد مانند کف هواپیماهای مسافربری.

موکت پشمی

مقاوم در برابر گرد و خاک

ساختار فیبر پشمی از قسمت هایی تشکیل شده که روی هم افتاده اند. موکت پشمی را می‌توان همچون تایل های پشت بام و شیروانی در نظر گرفت که هر کدام از قسمت های آن روی دیگری افتاده است. و این قسمت ها باعث می شوند که گرد و خاک، نزدیک سطح بیاید و با جارو به آسانی پاک شود.

مناسب برای رنگرزی

پشم برای رنگرزی مناسب است چون اشباع و دوام رنگ روی آن کامل است. ساختار شیمیایی پشم این اطمینان را می دهد که رنگ، به مرکز فیبر کشیده شده و در پیوند مولکولی آن حبس می شود.

موکت پشمی

پیوستگی طبیعی فیبرهای پشمی برای مواد رنگی، باعث ایجاد ترکیب طرح و رنگ های بی شماری می شود.

مقاومت طبیعی در برابر لکه

کیفیت پشم که باعث می شود مواد نرم پشم، گرم و خشک بماند، موکت پشمی را در برابر برخی از اتفاقات کوچک مثل لکه ها محافظت می کند. به علاوه سطح فیبر پشمی با غشای محافظتی نازکی پوشانده شده که به ما این امکان را می دهد تا این نوع موکت را بشوییم. وقتی که موکت پشمی خیس می شود، این غشای ضد آب باعث می شود تا فیبرها، این رطوبت را به شکل بخار جذب کنند. به عبارت دیگر، این غشای ضد آب، رطوبت را تبدیل به بخار و فیبر بخار را جذب می کند، به همین دلیل هم موکت های پشمی در برابر الکتریسیته ساکن مقاوم هستند.

محصولی از طبیعت، مناسب برای مکان های سرپوشیده

فیبر پشمی می تواند تا ۳۰ درصد وزنش، رطوبت را به صورت بخار جذب کند بدون اینکه متوجه نمناکی موکت شویم. بنابراین، در زمان رطوبت زیاد، پشم رطوبت را جذب می کند و سپس در زمانی که فضا خشک است، آن را رها می کند. یعنی موکت های پشمی درست مانند یک حائل جوی عمل می کنند.

صدای کم، استرس کم

در کنار ویژگی های ذکر شده، تحقیقات علمی تایید می کند که آلودگی صوتی تاثیر زیادی بر تندرستی انسان ها دارد. و پوشش کف زمین با منسوجاتی همچون موکت پشمی، تاثیر زیادی در حذف سر و صدا دارد. این ویژگی زمانی مشخص است که تعداد زیادی از افراد در یک مکان جمع می شوند، مانند مدرسه، سالن، مهمانی نوجوانان و غیره. وقتی اتاق مورد نظر را کاملا با موکت پشمی بپوشانیم، اتاق راحت تر و دنج تر می شود و در عوض، آزار ایجاد شده از سر و صدا کمتر می شود. این ویژگی، هم برای خود اتاق است و هم برای محیط اطراف آن.