موکت اتاق کودک ، ویزگی ها و نکاتی که باید مد نظر داشته باشید

موکت اتاق کودک

موکت اتاق کودک یکی از دغدغه های مهمی است که خانواده ها با آن مواجه هستند. به طور کلی انتخاب کفپوش مناسب برای اتاق کودکان موضوع بسیار مهمی است. در میان انواع کفپوش ها استفاده از موکت بیش تر از سایرین کاربرد دارد. اما باید دقت داشته باشید که انتخاب موکت و فرش اتاق کودک باید بر اساس ویژگی و شرایط مشخصی صورت بگیرد.

در بازار انواع موکت کودکانه با طرح های مختلف مانند عروسکی دخترانه و سایر طرح هایی که مناسب موکت کودک هستند وجود دارد. اما در زمان انتخاب موکت اتاق بچه باید در نظر بگیریم موضوع راحتی، بهداشت و کیفیت مناسب موارد بسیار مهمی به شمار می آیند.

موکت اتاق کودک چه ویژگی هایی دارد؟

موکت اتاق کودکان باید ویژگی های مشخصی داشته باشد تا بتواند نیاز خانواده ها را تامین نماید. به عنوان مثال انتخاب موکت نرم برای اتاق کودک اهمیت بالایی دارد. کودکان شما در اتاق خود بر روی زمین نشسته و بازی می کنند. حتی ممکن است فرزند شما تازه راه رفتن را یاد گرفته باشد یا در حال فرا گرفتن آن باشد. در همه این حالت ها کودک شما تماس مستقیم با موکت داشته و ممکن است دست و پای او توسط موکت بی کیفیت یا نا مناسب خراشیده شود.

برای یک انتخاب مناسب باید سعی کنید از انواع موکت پرزدار یا موکت پرز بلند استفاده کنید که نرمی قابل قبولی داشته باشند. بسیاری از موکت های پرزدار با طرح های خاصی تولید می شوند که به عنوان موکت طرح کودک شناخته می شود. انواع موکت عروسکی اتاق کودک در بازار برای اتاق کودکان وجود دارد. باید دقت شود موکتی انتخاب شود که از لحاظ لطافت مناسب باشد.

موکت اتاق کودک

آگاهی از انواع مختلف الیافی که می تواند برای اتاق کودک مناسب باشد می تواند راهنمای مناسبی برای والدین باشد تا گزینه مناسب را انتخاب نمایند. بر اساس ویژگی هر یک از الیاف مورد استفاده در تولید موکت اتاق کودکان می توان موارد زیر را به عنوان گزینه هایی مناسب مطرح نمود. فراموش نکنید این ویژگی ها می تواند تعیین کننده وضعیت دوام و جذب گرد و خاک و راحتی در تمیزی موکت باشد.

  • الیاف پلی پروپیلن
  • الیاف نایلون
  • الیاف پشمی
  • الیاف آکریلیک
  • الیاف پلی استر
  • الیاف پلی آمید

انتخاب الیاف :

در زمان انتخاب الیاف مناسب لازم است به این موضوع توجه کنید. بعضی از الیاف اگرچه برای موکت اتاق کودک مناسب هستند اما با توجه به ویژگی هایی که دارند شاید مناسب فرزند شما نباشند. آیا شما فرزندی دارید که از بیماری های آلرژیک مانند آسم رنج می برد؟ استفاده از الیاف پشمی برای کودک شما می تواند مشکلات تنفسی را تشدید نماید. معمولا بر اساس نظر کارشناسان استفاده از موکت هایی که با الیاف ترکیبی تولید شده اند انتخاب مناسبی برای اتاق کودکان است. یکی از بهترین ترکیب ها برای موکت اتاق کودک ترکیب الیاف نایلون یا پشم که می تواند مشکلاتی که در بالا توضیح داده شد را نیز از بین ببرد.

انتخاب رنگ و طرح :

انتخاب رنگ و مدل اهمیت بالایی دارد. فرزند شما زمان زیادی را در اتاق خودش به سر می برد. بنابراین استفاده از رنگ های شاد و روشن می تواند نقش موثری در بهبود روحیه کودک داشته باشد. اما در عین حال باید در نظر بگیرید که موکت اتاق کودک اگر دارای رنگ روشن باشد احتمال این که لکه های بیشتری روی آن ایجاد شود و جای آن ها از بین نرود نیز وجود دارد.

موکت اتاق کودک

موکت اتاق کودک و بهداشت

موضوع بهداشت یکی برای موکت اتاق کودک موضوع بسیار مهمی است که باید به آن توجه نمود. همان گونه که ذکر شد، موکت های پرز بلند انتخاب بسیار مناسبی برای اتاق کودک هستند. اما در کنار نرمی باید به این موضوع توجه کرد این موکت ها مکان مناسبی را برای تجمع ذرات آشغال فراهم می کنند. فرزند شما ممکن است در اتاق خودش غذا خورده یا میان وعده هایی را بخورد. همین امر می تواند باعث شود ذرات غذایی در بین پرز های بلند موکت گیر کند. بنابراین سبب تجمع عوامل بیماری زا یا حتی حشرات شده و در نهایت سلامت کودک را به خطر می اندازد. موکت اتاق کودک بهتر است از میان موکت هایی انتخاب شود که دارای پرز متوسط باشد . بنابراین علاوه بر حفظ حالت نرمی، تمیز کردن آن ها آسان تر باشد.

کیفیت موکت :

کیفیت این موکت ها باید به شکلی باشد که امکان لک یا چرک شدن آن کم باشد. این موضوع را در زمان انتخاب طرح و رنگ موکت اتاق کودک نیز باید مد نظر قرار بدهید. با توجه به این که ممکن است نیاز به تمیز کردن به صورت مداوم داشته باشد باید از لحاظ مقاومت و دوام رنگ قابل قبول باشد. علاوه بر مواردی که گفته شد موکت هایی که دارای حالت جذب گرد و خاک هستند نیز نباید برای اتاق کودک مورد استفاده قرار داده شوند. به ویژه برای خانواده هایی که فرزندان خردسال دارند این گزینه اصلا مناسب نیست.