چگونه خانه ای دلبازتر داشته باشیم؟

چگونه خانه خود را دلبازتر کنیم؟ چگونه یک تغییر و تحول اساسی در دکوراسیون خانه ایجاد کنیم؟ چگونه فضای منزل را تبدیل به مکانی زیباتر، مدرن تر و جذاب تر برای زندگی اعضای یک خانواده کنیم؟

این ها سئوالاتی هستند که در واقع هر فردی که دارای یک خانه و یا واحد آپارتمانی کوچک یا بزرگ است ممکن است از خود بپرسد. البته اشخاص با دیدگاه های مختلف برای این پرسش ها راه حلهای مختلفی نیز دارند. برخی افراد ممکن است به فکر بازسازی کل محیط خانه از نو بیوفتند، برخی حتی پا را از این هم فراتر گذاشته و به فکر خرید خانه دیگری می افتند.

در بسیاری از اوقات براحتی می توان با تغییراتی نسبتا ساده و مناسب فضای منزل خود را براحتی تبدیل به خانه ای دلباز کنید. در حقیقت هدف ما هم در این بخش چگونگی همین امر است.

امروزه برخلاف قدیم بیشتر خانه ها در واقع واحدهای کوچک آپارتمانی هستند به همین جهت نوع چیدمان و دکوراسیون داخلی آنها اهمیت زیادی دارد. آشپزخانه کوچک و جمع و جور، اتاق های کوچک، نشیمن و پذیرایی کوچک با فضای محدود همگی از خصوصیات بسیاری از خانه های امروزی هستند و بسیاری از خانواده ها برای ایجاد یک دکور و چیدمان مناسب در خانه مشکلاتی دارند به ویژه آنهایی که دارای وسایل زیادی هستند. از این رو جهت حل این مشکل که در فضای شهری امروز، دامنگیر بسیاری از افراد می شود تعدادی از مهمترین و در عین حال ساده ترین راهکارها و همچنین باید و نبایدهایی را به شما معرفی می کنیم تا با بکارگیری آنها بتوانید محیط خانه را دلبازتر و بهتر کنید.

پوشش کف خانه

پوشش کف خانه یکی از مهمترین نکاتی است که باید به آن توجه کرد. چه خانه شما دارای مساحت و زیربنای بزرگی باشد و یا کوچک، یکی از اقدامات مهمی که می توانید جهت بهبود محیط آن و یا هنگام بازسازی انجام دهید انتخاب یک پوشش کف مناسب برای آن است. به خصوص یک پوشش کف چوبی یا ترکیبات و فرآورده های چوب که مزایای زیادی دارد و امروزه در بسیاری از خانه ها، مراکز علمی، فرهنگی، آموزشی، فروشگاه ها و مغازه ها، حتی رستوران ها، کافه ها و غیره از این نوع کفپوش ها استفاده می شود. البته قبلا پارکت چوبی بسیار مورد استفاده قرار می گرفت که در حقیقت لایه های بریده شده چوب درختان بود که در کارگاه های چوب بری بصورت لایه به لایه در آمده و پس از خشک کردن و برخی تغییرات روانه بازار می شد. از مزایای خرید پارکت چوبی می توان به زیبایی، تنوع بالا، ساخته شدن از چوب های مقاوم درختان، زیبایی، ضریب ساییدگی کم، طبیعی بودن آن اشاره کرد.

با ورود کفپوش پارکت لمینیت، باز هم مشتریان جهت انتخاب یک کفپوش مناسب و ساخته شده از ترکیبات چوب، راحت تر می توانند تصمیم گیری کنند. پارکت لمینیت از ترکیبات MDF یا HDF ساخته می شوند و به همین جهت از پارکت چوبی دوام و ماندگاری بیشتری دارد. خرید پارکت لمینیت و نصب آن در محل کار و یا فضای خانه مزایای بسیار زیادی دارد و به همین جهت امروزه خرید و فروش این کفپوش در سراسر جهان روز به روز در حال افزایش است. داشتن دوام بالا، قابلیت نصب مجدد، تنوع بالای طرح و رنگ های مختلف، بهداشتی بودن، شستشو و نظافت آسان، مقاومت در برابر آسیب هایی مانند خش، آب و رطوبت، ارزان بودن و هزینه مناسب نصب از مزایای خرید پارکت لمینت و استفاده از آن در فضای منزل هستند. اگر به فکر دلبازتر کردن محیط خانه خود هستید اولین گزینه ای که باید به آن فکر کنید، انتخاب پوشش کف مناسبی برای خانه است.

مبلمان

مبلمان یکی از نخستین عناصر دکوراسیون منزل است که به چشم می آید به خصوص در نظر مهمان ها و یا افرادی که برای نخستین بار وارد خانه می شوند. به همین جهت با کوچک بودن فضای خانه، اهمیت مبل و نوع آن بیشتر می شود. معمولا طراحان داخلی ساختمان ها توصیه می کنند که از مبل های ال (L furniture) شکل استفاده کنید. این نوع مبلمان مزایای زیادی دارد و موجب می شود که حتی فضاهای پرت نیز قابل استفاده شوند. چیدمان خود مبل نیز اهمیت خاص خود را دارد، بطوری که با قرارگیری صحیح مبلمان و همچنین میز و صندلی در اطراف آن و جهت مناسب آن نسبت به میز تلویزیون و یا سایر عناصر فضای اتاق نشیمن و یا پذیرایی می توانید بهترین ترکیب دکوراسیون این بخش از خانه را به آسانی ایجاد کنید.

البته مسئله رنگ مبلمان را نیز فراموش نکنید. جهت انتخاب رنگ مبلمان خانه می توانید رنگ آنرا در تضاد و یا هم طیف رنگ های بکار رفته در دیوار یا کاغذ دیواری، درب و چارچوب پنجره و عناصر تزیینی انتخاب کرد.

تلویزیون

محل قرار گیری و نصب تلویزیون تاثیر مستقیم در دکور اتاق نشیمن خانه دارد. تا چند سال پیش یکی از مهمترین عناصر دکور این بخش از خانه تلویزیون و میز آن بود. اما خوشبختانه در سالهای اخیر مدل های جدید تلویزیون ها طوری ساخته می شوند که قابل نصب بر روی دیوار هم هستند. به این ترتیب با نصب آنها بر روی دیوار خانه نه تنها صرفه جویی بیشتری در فضای سالن و یا اتاق نشیمن خانه می شود بلکه دیگر نیازی به صرف هزینه جهت خرید میز تلویزیون نخواهد بود.

میز و صندلی

انتخاب میز و صندلی های مناسب خانه یکی از اولویت های شما هنگام ایجاد تغییر و تحول در دکور خانه می تواند باشد. به خصوص خرید میز و صندلی های جدید چوبی که دارای تنوع رنگ مناسب و طرح های زیبایی هستند. اگر رنگ میز و صندلی ها را نیز بتوانید به نوعی با دیگر عناصر و اشیاء خانه هماهنگ کنید، می توانید ترکیب بسیار زیبایی را ایجاد کنید.

فرش و قالی

فرش و قالی می توانند کمک بزرگی به ایجاد تنوع و هر چه زیباتر شدن خانه شما کنند. خوشبختانه مردم کشور ما از دیرباز از فرش و قالی به خوبی در خانه ها استفاده می کردند و امروزه فرش و قالی های دستباف و یا ساخت کارخانجات را می توانید براحتی با قیمت های مناسب خریداری کرده و بر روی هر پوشش کفی در خانه مانند کفپوش سیمانی، سنگ، موکت، پارکت چوبی و به خصوص پارکت لمینیت پهن کرده و قرار دهید. ترکیب فرش و یا قالی های گرد رنگی با پارکت لمینیت می تواند یک ترکیب زیبا را در منزل شما ایجاد کند.

دیوارها و سقف:

دیوارها و سقف خانه نیز اهمیت زیادی در دکوراسیون خانه دارد. کاربرد کاغذدیواری های ساده رنگ های مناسب می تواند کاملا موثر باشد. به خصوص در خانه هایی که مساحت و متراژ کمی دارند.

نوردهی

یکی از مسائل مهم در تمام فضای خانه نور است. هر چه خانه نورگیری بهتری داشته باشد محیط شادتر و سرزنده تری خواهد داشت. اما اگر منزل شما دارای موقعیت مناسبی از لحاظ دریافت نور طبیعی نیست، می توانید با استفاده از لامپ ها و لوسترهای زیبا و رنگارنگ و یا قرار دادن آباژور در اتاق خواب براحتی مقدار نور را در محیط خانه افزایش دهید.

در پایان چند نکته را پیرامون کارهایی که بهتر است انجام داده نشوند؛ یادآوری می کنیم. بطور جدی باید از بکاربردن رنگ های تند در دکور خانه، رنگارنگ کردن دکورها و اتاق خواب، استفاده از اشیاء و گیاهان بزرگ پرهیز کنید. برای مثال استفاده از رنگ های تند موجب می شود که آرامش اعضای خانواده ساکن در آنجا تا حد زیادی گرفته شود و یا استفاده از اشیاء بزرگ و جاگیر موجب می شود که فضای زیادی هدر برود.  شما می توانید به راحتی با رعایت نکات بالا فضای خانه خود را تا حد امکان دلباز و بهتر کنید.