درمورد لمینیت ها بیشتر بدانید

لمینیت Laminate یک واژه لاتین است که در انگلیسی معنای “چند لایه سازی” می دهد. لمینیت ها از چند لایه تولید می شوند تا علاوه بر زیبایی، استحکام و دوام بالا داشته باشند. کف سازی با لمینیت عاوه بر زیبایی می تواند در مقابل خط و خش و ضربه مقاومت خوبی نشان دهد. استفاده از لمینیت حسی به فرد می دهد که  گویی کف محیط با چوب پوشیده شده است، اما بد نیست بدانید بکارگیری لمینیت به جای چوب هزینه بسیار پایین تری به همراه خواهد داشت.

ویژگی هایی که باید در مورد لمینیت بدانید:

لایه های لمینیت
لمینیت ها از ۴ لایه تشکیل شده اند: لایه پوششی، لایه دکوری، لایه مرکزی و لایه پشتیبان.

لایه پوششی: لایه پوششی با اکسید آلومینیوم پر شده است. این لایه طوری ساخته شده که در مقابل خط و خش مقاوم است و براحتی سطح آن پاک می شود.

لایه دکوری: همان طور که از نامش پیداست استفاده از این لایه به منظور زیبا شدن لمینیت است. لایه دکوری طرح چوبی دارد و شکل و شمایل چوب را به لمینیت می دهد.

لایه اصلی: لایه اصلی لمینیت تشکیل دهنده ساختار اصلی آن است که در ضمن بیشترین مقاومت را در مقابل خرابی ها دارد. بخاطروجود این لایه لمینیت ها نسبت به چوب مقاومت بیشتری از خود نشان می دهند.

لایه پشتیبان: این لایه برای ثبات بیشتر لمینیت مورد استفاده قرار می گیرد.

ضخامت
معمولاً لمینیت ها در ضخامت های ۷، ۸، ۱۰ و ۱۲ میلی متری در بازار موجود هستند. تقریباً تمام لمینیت ها به یک اندازه مقاوم اند اما برای سطوحی که ناهمواری های بیشتری دارند لمینیت های ضخیم تر بهتر هستند.
ضمناً هرچه لمینیت ضخیم تر باشد به کاهش سرو صدا کمک می کند. به نوعی می توان گفت که لمینیت ها می توانند همانند یک عایق صوتی عمل کنند.

درجه بندی ساییدگی یا AC Rating
درجه بندی ساییدگی یا Abrasion Class Rating معیاری برای اندازه گیری میزان دوام لمینیت است که از یک تا ۵ درجه برای آن تعریف شده است. هرچه درجه بندی ساییدگی بالاتر باشد، دوام لمینیت بیشتر خواهد بود.

AC1 – : این لمینیت ها مناسب فضاهائی هستند که رفت و آمد کمی در آن وجود دارد. اتاق خواب که رفت و آمد کمتری دارد بهتر است با لمینیت های AC1 کف سازی شوند.

AC2 – : لمینیت های این رده برای اتاق هایی خوب هستند که رفت و آمد متوسطی دارند.

AC3 – : لمینیت های AC3 برای محیط هایی که رفت و آمد زیادی دارند مناسب هستند. گزینه مناسب آشپزخانه ها، AC3 است.

AC4 – : درجه چهارم برای خانه هایی که بشدت پرتردد و پرجمعیت هستند مناسب هستند.

AC5 – : لمینیت های درجه پنجم نیز مناسب فضاهای پرتردد تجاری است.

زیرسازی برای لمینیت ها

زیرسازی برای لمینیت ها
زیر سازی لمینیت با بکارگیری یک لایه مقاوم در برابر رطوبت انجام شود. زیرسازی لمینیت ها مزایای فراوان دارد که از آنها می توان به مقاومت سطح در برابر رطوبت، جلوگیری از صداهای مزاحم و همچنین پوشیدن قناسی ها و کمبودهای سطح اشاره کرد.

نگهداری از لمینیت ها
برای دوام بیشتر و نگهداری هرچه بهتر از لمینیت ها باید چند مسئله را مدنظر داشت:

– برای تمیز کردن لمینیت ها باید از موادی استفاده کرد که مخصوص این کار هستند. توجه داشته باشید استفاده از آب می تواند به لمینیت آسیب جدی وارد کند.

– حداقل هفته ای یکبار لمینیت ها را گرد گیری کنید. این کار کمک می کند تا از خراشیده شدن سطوح جلوگیری شود.

– بلافاصله پس از ریختن مایعات و یا لک گرفتن لمینیت آن را پاک کنید و نگذارید روی سطح چیزی باقی بمانند.

– در جاهایی که رفت آمد زیاد است از موکت و یا کفپوش روی لمینیت استفاده کنید تا عمر لمینیت بیشتر شود.

-زیر پایه مبل ها و میز و صندلی از پد استفاده کنید تا لمینیت آسیب نبیند.

– به هیچ وجه روی لمینت مبلمان سنگین را نکشید .

lowes.com